هر انسانی آفریده اندیشه های روزانه خویش است. اگر انسان میخواهد دگرگونی در زندگیش روی دهد، باید از دل و جان آغاز کند

درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
خبر خوان

دریافت کد سیستم خبر خوان
***
 ***
امكانات جانبی
 

Open in new window

تحقیقات علمی‌ دانشمندان نشان داد كه با استفاده از پرتوهای بسیاری قوی لیزری، بخار آب موجود در هوا را می‌توان به‌صورت قطرات باران درآورد.

پایگاه اینترنتی نشریه كریستین ساینس مانیتور، در شماره اخیر‌خود نوشت: این كشفِ محققان در دانشگاه ژنو در سوئیس، یافته علمی بسیار مهمی است؛ زیرا تاكنون برای بارور كردن ابرها و استخراج باران از آن، از موادی مانند ذرات یدید نقره (ذرات متشكل از تركیب نقره و ید ) به‌عنوان هسته‌های مركزی برای تشكیل قطرات باران استفاده می‌شد كه روشی مطمئن نبود.

البته در طبیعت، ذرات ریز غبار و گرده‌های گیاهان معمولاً به‌عنوان هسته برای تشكیل قطرات باران عمل می‌كنند. دانشمندان معتقدند كه علاوه بر عدم‌اطمینان از مؤثر بودن روش پاشیدن ذرات یدید نقره در میان ابرها، این روش، احتمالاً تأثیرات منفی جانبی برای محیط‌زیست در بر دارد.همچنین پرواز با هواپیما در میان ابرها به‌منظور انتشار این ذرات مصنوعی در خلال ابرها برای باران‌زایی، كاری بسیار دشوار و پرهزینه است.

این نشریه افزود: ارتعاشات یا پالس‌های سریع پرتوهای قوی لیزری، باعث یونیزه شدن مولكول‌های هوا می‌شود و ذرات یونی تولید شده، به نوبه‌خود به منزله هسته‌ای برای تشكیل قطرات باران از بخار آب موجود در هوا عمل می‌كند.البته دانشمندان دانشگاه ژنو كه با استفاده از پرتوهای پالسی لیزرهای بسیار قدرتمند فقط توانسته‌اند بخار آب موجود در یك محفظه آزمایشگاهی را به قطرات ریز آب تبدیل كنند، اذعان دارند كه این روش علمی، هنوز در سطح تحقیقاتی قرار دارد.

یكی از متخصصان در تحقیقات اتمسفری در آمریكا در این رابطه گفت: قطرات آب تولید شده توسط این روش لیزری هنوز بسیار كوچك است و با قطرات درشت باران قابل قیاس نیست. این روش هنوز در فضای باز و شرایط واقعی محیطی مورد آزمایش كافی قرار نگرفته است.وی در خاتمه تأكید كرد: من در شرایط فعلی هشدار می‌دهم كه ارگان‌های دولتی یا شركت‌های خصوصی به‌دنبال خرید چندین دستگاه قدرتمند لیزری برای تولید باران نباشند، زیرا هنوز تا كاربردی شدن كامل این روش تحقیقاتی، راهی طولانی در پیش داریم.

منبع : همشهری آنلاین
ن : مصطفی شاهین زاده
ت : دوشنبه 3 بهمن 1390
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی
داستان روزانه
داستان کوتاه روزانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات