Skype نام یكی از معروفترین و قدرتمندترین نرم افزار های رایگان حمایت کننده از پروتكل VOIP است كه برای شما امکان برقراری ارتباط صوتی رایگان با دیگر دوستان خود از طریق اینترنت را فراهم میسازد ، این برنامه همانند تلفن عمل کرده و لازم است حتما هر دو كاربری که قصد ارتباط با یکدیگر را دارند در ان ثبت نام نموده و برنامه را در ویندوز خود نصب نمایند.

---------------------------------
VOIP
چیست؟

شبكه‌های مخابراتی به عنوان جزء جدایی ناپذیر زندگی امروز بیش‌ترین سهم را در تبادل اطلاعات و اخبار به عهده دارند. این فناوری كه قدمتی بیش از صد سال دارد، صورت پیشرفته‌تری به خود گرفته است و خود را با نیازهای جدید تطبیق داده است تا به صورت امروزی درآمده است.
امروزه انتقال تماس، كنفرانس های تلفنی، نمایش‌گر شماره تلفنی و ... همه و همه سرویس هایی هستند كه از سوی مراكز مخابراتی و بر پایه شبكه‌های مخابراتی ارایه می‌شوند. با وجود این، هنوز مشكلات حل نشده بسیاری در شبكه‌های مخابراتی موجود است كه نیاز به بررسی بیش‌تر دارد. مواردی نظیر هزینه بالای نگه‌داری این شبكه‌ها، ارایه‌ی دشوار سرویس های جدید،‌ هزینه‌ی بالای نصب و راه اندازی و گسترش شبكه‌های مخابراتی و ناتوانی در ارایه‌ی خدمات خاص از این مشكلات هستند.
با مطرح شدن شبكه‌های كامپیوتری (به خصوص اینترنت) و امكان برقراری ارتباط به صورت سوییچ بین بسته‌های داده(Packet Switching) ارسال داده بر روی این شبكه‌ها به صورت جدی مطرح شد و در تمامی موارد موفقیت آمیز نمود. اگر زمانی دستگاه های فكس و تلكس بر روی شبكه‌های مخابراتی سنتی متن و تصویر را از جایی به جای دیگر منتقل می‌كردند، امروزه پست الكترونیكی و پیام‌های بین كامپیوتری این جای‌گاه را به دست آورده‌اند، به نحوی كه صورت قدیمی ارسال اطلاعات را تحت شعاع خود قرار داده‌اند.
در جایی كه اطلاعات منتقل شده بر روی شبكه‌های كامپیوتری شكل صوتی به خود بگیرند VOIP (Voice Over IP) مطرح می‌شود. البته شایان گفتن است كه برای داشتن یك ارتباط از نوع VOIP باید شبكه‌ای بر پایه پروتكل IP داشته باشیم. حال با توجه به این كه بزرگ‌ترین شبكه بر پایه VOIP شبكه اینترنت است، به طور معمول از این فناوری به عنوان منتقل كننده صدا بر روی شبكه اینترنت یاد می‌شود.
---------------------

و اما در مورد Skype بیشتر بدانید این نرم افزار همچون دیگر برنامه های پیام رسان ، دارای امکانات مختلف میباشد كه از آن ها میتوان به امكان برقراری ارتباط تصویری به وسیله Webcam ، چت متنی و حتی انتقال فایل و تبادل اطلاعات اشاره نمود.

Skype
از کیفیت بسیار بالایی در انتقال صدا برخوردار بوده و صدای دو طرف را با كیفیت و وضوح بسیار بالا و حتی بدون نویز و مكث صدا انتقال میدهد ، این نرم افزار انتخاب مناسبی برای برقراری ارتباط با دوستان خود در دورترین نقاط دنیا بوده و نسبت به تماس های تلفنی مخابرات از كیفیت بالاتری برخوردار است!
نرم افزار Skype یکی از مشهور ترین نرم افزار های تلفن اینترنتی است که در جهان طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. برای استفاده از نرم افزار کافی است نرم افزار را دانلود کنید و آن را نصب کنید سپس در سایت Skype عضو شوید و مانند یاهو مسنجر وارد نرم افزار شوید. تجهیزاتی که برای استفاده از نرم افزار Skype لازم است یک رایانه معمولی و هدست است. علاوه بر این نرم افزار Skype یک نرم افزار گفتگو (چت) عالی است. لازم به ذکر است که در هر نقطه ای که در جهان باشید تماس تلفنی به کشور آمریکا رایگان است و برای بقیه کشورها باید اکانت Skype خریداری شود.


قابلیت های Skype:
-
امكان برقراری تماس صوتی و تصویری با دیگر دوستان خود در نقاط مختلف جهان
-
دارای قابلیت Video Calls جهت مشاهده مستقیم مخاطب از طریق Webcam
-
قابلیت ارسال SMS به دیگر دوستان خود
-
امكان ایجاد كنفرانس های صوتی با دیگرمردم دنیا
-
امكان ایجاد شماره تلفن خط ثابت در کشورهای usa, UK,Germany,Australia , Japan , France و کشورهای دیگه....... (هر شماره که خواستید فقط 30 هزار تومان)
-
امكان جستجو و كشف دیگر مشتركین Skype در دنیا و برقراری تماس با آنها
-
امكان اضافه نمودن كاربران جدید به لیست دوستان و قابلیت طبقه بندی نمودن آن ها
-
امكان تعیین تصویر دلخواه برای اشتراك خود و نمایش آن به مخاطبین
-
سازگاری كامل با ویندوز های 2000 , XP
-
تماس ، با دوستانتان همانند تلفن معمولی و با همان کیفیت صحبت کنید. مدیریت تماسها نیز برایتان آسان تر است.
-
تماس تصویری ، دوستتان را در لحظه صحبت کردن با وی ببینید.
-
اضافه نمودن دوستتان به لیست خود
-
تماس با تلفن معمولی از طریق همین برنامه
-
دوستانتان را گروه بندی و سازمان دهی کنید.
-
گپی بسیار ساده همراه با شکلک های بسیار زیبا
-
چت بصورت گروهی (Conference)
-
قابلیت تنظیم پروفایل شخصی
-
قابلیت جستجو برای دوستانتان بوسیله سیتسم جستجوی پیشرفته Skype
-
دیدن دوستانتان درOutlook
برای دانلود راهنمای استفاده از نرم افزار میتوانید ازلینک زیر استفاده کنید